Kommunelærer, Cand. Phil. Hjalmar Alstrups billeder.

Hjalmar Alstrup 1854-1934, var "kommunelærer" og dygtig amatørfotograf. Han var med til at starte "Stereoskopklubben" i Danmark i 1908. I 2009 dukkede dele af han glasnegativsamling op på en losseplads på Bornholm, og kom i Ann Vibeke Knudsens eje. I oktober 2017 købte jeg fem fine trækasser med cirka 900 stereoglaspladenegativer. I alt er der omkring 1000 stereo-glasplader og knap 200 mono-glasplader. Billederne har ikke hidtil været kendt og de repræsenterer en rig kulturhistorisk skat med deres billedkvalitet og store motivrigdom. Der er billeder fra København og resten af landet. Der vil løbende blive lagt flere billeder på, endnu er kun 10% af billederne behandlede. Du kan læse mere om Alstrup HER

De mange billeder er sorteret efter postnumre. Der er desuden gallerier med ukendte motiver og med familiebilleder. Du kan også finde billederne i rækken "Postnumre"

Københavnerbillederne.

Der er mange billeder fra København, og de bliver lagt på siden under postnumre efterhånden som de bliver behandlet. Du kan se en oversigt over billederne herunder.

Nordsjælland

Fyn og Jylland.

Du kan finde billederne i postnummerrækken øverst til højre på siden.

Ukendte og kendte billeder.

Skriv til mig hvis du kan genkende et eller flere billeder.

Alstrups familiebilleder.

Skriv til mig hvis du kan genkende detaljer ved et eller flere billeder.


Tags

glaspladenegativer, hjalmar-alstrup


Ved du noget om de viste billeder, så del det med os i kommentar-feltet herunder. Tak!
Du kan også dele under mere private former ved at sende en email til Per Christiansen.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Dette vil måske også interessere dig ...

8740 Brædstrup

8740 Brædstrup
>